
Преглед на българския дизайн 2021 пътува в Прага
Една от смелите цели на Фестивала за дизайн Мелба, чието четвърто издание отбелязахме в края на 2021, е да свързва – българската с международната дизайн сцена, както и местни дизайнери, куратори и други хора и организации, участващи активно на полето на дизайна у нас.Затова за нас е значима стъпка първото пътуване на Преглед на българския дизайн с нейното четвърто издание.
От 15 март до 8 април сборната изложба ще бъде в Прага, по покана на Българския културен център в чешката столица.

Превърналата се вече в традиционна годишна експозиция от първото издание на фестивала насам, събира някои от забележителните проявления на дизайна през реализирани проекти в различни сфери на дисциплината (графичен, продуктов, социален и интериорен дизайн, типография, мода и др).
За четвъртото издание на изложбата Комплект постави като водеща тема „Стойността на дизайна“. Отново съвсем преднамерено поканени бяха представители на различни дизайн области, като някои от авторите са вече утвърдени и познати като специалисти, а други тепърва прохождат професионално.
Изложбата беше представена за пръв път в София, в изложбеното пространство КО-ОП, като част от Фестивала Мелба през ноемрви 2021, и беше разгледана от стотици почитатели на дизайна.
В Прага ще пътуват работите на 11 български дизайнери и студиа.

В селекцията влизат както утвърдени и познати в сферата имена, така и тепърва пробиващи със своята работа млади такива. В дисциплината моден дизайн участват наскоро дипломиралата се модна дизайнерка и носителка на награди и с участия в чужбина Анелия Антова и модният бранд ЕТИКА, който въвлича възрастни плетачки и използва изостанали прежди. В интериорния дизайн са селектирани проектите на дизайнера на осветителни тела Деница Бояджиева с новата й линия от експерименти с метални сплави, Botanic Lab с многофункционален интериорен обект, който отговаря на изискванията на времето за домашен офис с озеленяване; както и Работилница ПУНКТ, които дават нов живот на старите мебели. Като свидетелство за взаимодействието между устойчив дизайн и образование в изложбата е включен пътуващият фургон по училища и гори с образователна мисия Горичка в количка.
Участват още предизвикалата истинска еуфория игрова система с над 30 възможности за интеракции GEMJI (Гемджи); илюстраторката Роузи Ейзор с атрактивните си килими с послания, авторката на емблематични корици на книги Люба Халева. Истинско откритие е Мила Воденичарова с нейните фино и детайлно изпълнени керамични изделия. Studio Frank пък са авторите на визуалната идентичност на успешния проект Скритите букви, който обикаля по света. При оформлението на паната е използван авторския шрифт gezart book & thalweg thin italic на типографа Ани Димитрова.
Поредицата групови изложби „Преглед на българския дизайн“ стартира през 2018 г. като основна съдържателна част на дизайн фестивала.
Мотивацията зад подбора на Комплект е да запознава ежегодно публиката с разнообразните приложения на дизайна днес.
Организатор на изложбата: Комплект
Графично оформление: Studio Frank
Шрифт: Ани Димитрова / Type Design
Снимки: Михаил Новаков