
София Попйорданова в блиц преди МЕЛБА 17: Най-предизвикателното в самостоятелното издаване на книги е разпространението
17-тото издание на МЕЛБА СРЕЩИ ще даде сцена на трима актуални местни герои на дизайна, свързани с дисциплините килимарство, графичен дизайн и илюстрация.
На 2 юни от 19:00 часа почитателите на дизайна ще се срещнат в The Steps със студиото за графичен дизайн POSTSTUDIO, Rosie Eisor и София Попйорданова.
Разговаряме със София Попйорданова, малко преди срещата й с публиката на 2 юни.
Защо се съгласи да участваш в МЕЛБА СРЕЩИ 17?
Аз лично съм от хората, които не обичат да говорят публично за себе си. Но осъзнавам, че за мен е ценно да представям работата си и извън моя личен кръг от познати и хора, за които съм сигурна, че следят проектите ми. И съм благодарна, че инициативи като вашата ме канят, за мен е истинска чест да бъда сред дизайнери и артисти, участници във вашите издания.
(Истината е, че моите близки ме убедиха, че трябва да приемам такива предложения и да се предизвиквам да говоря.)
Какво насочи интереса ти към рисуването на корици и оформлението на книги? Има ли следа в детството ти, която те е довела тук?
Израснала съм в семейство, в което силно са се ценили култура и изкуство, това е може би основополагащо за моето развитие. Имали сме възможност да се наслаждаваме на чуждестранни книги с илюстрации, както и множество чудни български издания.
Някак естествено се случи посоката да е към илюстрацията и оформлението на книги. Моята сестра Андреа Попйорданова и най-близката ни семейна приятелка Мила Янева, които бяха по-големи от мен, поеха първи по този път – бяха пример за мен и винаги съм се възхищавала на творенията им от малка. Може би това също ми повлия да се развия в същата посока.

Участваш ли в общност от дизайнери в твоята дисциплина?
За момента не участвам в специфични общности, единствено поддържам връзка с много други илюстратори и дизайнери, които са ми близки. Това е някаква вид неформална общност може би. Контактът с други хора, работещи в същата сфера, е много ценен, а и развиващ идеи и посоки на мислене.

В числа – по колко книги си работила до момента?
Може би по около 25 книги с художествена литература, издадени до момента. Тази година очаквам да излязат още осем заглавия, по които съм работила през последните месеци.
Къде е най-голямото предизвикателство при самостоятелното издаване на книги?
Мисля, че най-предизвикателният момент е разпространението ѝ. Това включва разговори с всеки, желаещ да си я купи, подготовка на всяка пратка, разговори за цена и разплащане. Търсене и комуникация с книжарници и пространства, имащи интерес да я продават. Все моменти, които не са в натурата на един художник.
