
Това беше международният фестивал за дизайн МЕЛБА 2022
Петото издание на фестивала МЕЛБА предложи десет дни, изпълнени със стойностно и увлекателно съдържание на различни локации в София. Събитието срещна българската публика с интригуващи чуждестранни лектори, направи преглед на най-интересното и значимото от българския дизайн през изтеклата година, проведе класове и дискусии за професионалисти и предложи шест изложби на различни теми. Богатата програма включи:






МЕЖДУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ, който събра над 200 души на живо в „Топлоцентрала“ и още около 100 онлайн. Всички те станаха част от най-значимото ежегодно събитие, свързано с дизайн в България. Седем специалисти от Европа – Лиза Енебис и Уанвай Шум (студио DUMBAR/DEPT®), Холи Перейра, Адам Щех, Матеуш Махалски, Ели Гутиерес и Мария Гаврилюк (GUNIA PROJECT) – въвлякоха публиката в увлекателни истории за дизайна в услуга на социално значими каузи, за наследството и съвременните тенденции в типографията, за това как дизайнът възражда местни занаяти, за ролята му във време на война и за необходимостта от малко хаос.
-
МЕЛБА симпозиум 2022
📷 Михаил Новаков -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Превърналата се в традиция изложба „Преглед на българския дизайн“ за пръв път кани външен куратор – Марина Драгомирова от Studio Furthermore. Годишната селекция, озаглавена „Местна красота“, представи актуалното от българския дизайн и покани посетителите да разгледат местната естетика през очите на девет автори, създали произведения от регионални материали, ресурси и традиции, повечето от които специално за повода. Бижута, вдъхновени от звука на гайдата (Димитър Станков), визуален разказ за пътя на ръжта (Мария Жекова), мивка от пчелен восък (Рая Стефанова), керамични чинни с кукери-супергерои (Николета Носовска), съвременна пътека-килим от вълна (Люба Асадурова), осветителни тела от родопски камъни (Милен Радев), обекти от автомобилни фарове (Нева Балникова), съвременен прочит на традиционна старопланинска техника (Яна Юнакова) и бутилиране на аромати (Дани Йорданова), характерни за природата в различни региони – разгледайте ги и се запознайте с историите на всички девет участници тук.
-
МЕСТНА КРАСОТА: Преглед на българския дизайн 2022
📷 Михаил Новаков -
-
-
-
-
-
-
Още четири изложби с отворен достъп въвлякоха посетителите в диалог с дизайни през различни теми, като например необятната ВРЕМЕ, която бе представена в едноименната изложба в галерия Порт.А чрез илюстрациите на 18 артисти, класирани от общо 204 участници в рамките на конкурса на МЕЛБА и Fashion Days от лято 2022. В рамките на петото фестивално издание стартирахме нова поредица годишни изложби „Дипломен проект“. Тяхна цел е да презентират дипломните работи на студенти в различни сфери на дизайна. Открихме поредицата с изложба на Спас Йорданов, завършил програма “Керамика и порцелан” към Департамента по визуални изкуства на НБУ, представи дипломния си проект – скулптурната колекция, озаглавена “Керамичните повелители на четирите елемента”.
-
Изложба ВРЕМЕ: поп-ъп МЕЛБА х Fashion Days
📷 Михаил Новаков -
-
-
-
Дипломен проект: Спас Йорданов
📷 Михаил Новаков -
-
-
Субективен разрез на историята на чешката керамична продукция направи изложбата „Разказът“ в галерията на Чешкия център, която представи избрани работи на студенти от Ателието по керамика и порцелан на Висшето училище за приложно изкуство в Прага. Посетителите на фестивала МЕЛБА успяха да погледнат на Унгария като на страна, която дава актуални и конкурентноспособни отговори на икономическите, екологичните и обществени предизвикателства, вълнуващи света днес през изложбата SMART HUNGARY: Иновации в индустриалния дизайн през 24 примера.
-
РАЗКАЗЪТ: изложба чешка керамика | 📷 Иво Чупетловски -
-
-
-
-
Изложба SMART HUNGARY
📸 Диана Маджарова -
-
-
Разнообразата програма на фестивала МЕЛБА тази година бе допълнена от две дискусии и два класа, насочени към професионалисти. Образователна инициатива на платформата Know-How Show-How постави за обсъждане пред пълната зала на Чешкия център етиката на взаимоотношения между клиенти, дизайнери и изпълнители с цел да поощри комуникацията по въпроси, свързани с дизайна и средата около нас. Екипът на Know-How Show-How предложи също и индивидуални срещи за млади графични дизайнери, като възможност за обсъждане на проекти или портфолио. В образователен клас за типографи полският графичен дизайнер Матеуш Махалски представи основните принципи на работа с геометричен безсерифен шрифт, правилата за създаване и личните му дизайнерски решения за подобряване на процеса – от скицата до окончателния чертеж. В рамките на МЕЛБА КЛАС на тема включващ дизайн Ивелина Гаджева говори за това какво предизвиква изключване в процесите на дизайн и заедно с учасниците изследва личните творчески подходи.
-
МЕЛБА клас с Ивелина Гаджева -
-
Дизайн клас с Матеуш Махалски -
-
-
-
Дискусия с Know-How Show-How
С голяма благодарност обръщаме специално внимание на фестивалния уебсайт и цялостната визуална идентичност. Екипът на PUNKT придаде силен език и запомнящ се дизайн на петото издание на фестивала за дизайн MELBA. Нашата дейност не би била възможна без подкрепата на всички партньори и съмишленици, които намират смисъл и стойност в нашите инициативи. Благодарим на тях наравно с участниците и публиката. Горди сме, че се запознахме отблизо и работихме с прекрасни хора, които съдействаха за особено зареждащи в професионален план 10 дни на дизайн в София. До следващата година!
