
10 ДНИ ДИЗАЙН В СОФИЯ
МЕЛБА поднесе това, което обеща. 10 дни пълна програма с творчески активности в столицата с участието на местни и международни герои на дизайна.
Четвъртото издание на фестивала изведе стойностно и увлекателно съдържание, което да ангажира публиките и разкрие силата на дизайна да съдейства за развитието и трансформацията на обществото към по-добро. Програмата бе изградена от:

МЕЖДУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ на живо в зала (The Steps) и с онлайн излъчване на живо. Шестимата изключителни специалисти от Европа Ейдийн Маккол, Ектор Аюсо, Клаудия Шварц, Мила Лозанова, Патрик Харджей, Едуард Херман и Матей Цуфал ни потопиха в увлекателни професионални разкази за това как дизайна откроява и архивира промените в общество, за силата на емоциите да захранват неповторими творчески проекти, за модата, екологията и изборите, които правим ежедневно, за артистичния подход и сътрудничествата, за наследството в графичните знаци, както и за производството на мебели по различни модели и с лично участие.

И тази година се впуснахме в може би един от най-любимите ни и важни кураторски проекти – изложбата „ПРЕГЛЕД НА БЪЛГАРСКИЯ ДИЗАЙН“. В нея правим опит да представим актуалното състояние и посока на развитие на дисциплината у нас през много различни като сфера, но еднакво ценни като отражение проекти. Водеща посока в селекцията ни бе темата за стойността на дизайна и какво всъщност се крие зад създаването на един продукт – от зараждането на идеята, през дългия път на прототипиране и експериментиране, до достигането до потребителите. Приканваме ви да разгледате и да се запознаете с историите на всички 11 участници тук.



Още три изложби, разположени в централни софийски галерии с отворен достъп, въвлякоха посетителите в диалог за влиянието на дизайна в ежедневието – през тенденцията за направи-си-сам мебели в „НОМАД. Herrmann&Coufal“ (Чешки център), важни производствени тенденции с локален характер, с мисъл за околната среда и запазвайки високата естетика в „УСТОЙЧИВ ДИЗАЙН И МОДА в страните на вишеградската група“ (Opening Soon) до тенденции в продуктовия дизайн в „БЪДЕЩЕТО НА ЖИВОТА. Съвременен словенски дизайн“ (Склада).

Въвличането на широката публика в темите за преизползване и по-умна употреба на материалите мина през две отворени за всеки работилници. Чешкото многонаграждавано дуо Herrmann&Coufal лично показа на участниците в Do It, Use It как да си сглобят лампа, а българския дизайнер Нева Балникова прекрои стари винили в запомнящи се и атрактивни нови чанти.

Фестивалът с радост организира и приветства едно много специално издание на глобалните творчески закуски CreativeMornings Sofia. За първи път местният екип бе автор на месечната тема и като концепция, и като визуално изпълнение, последното от талантливата и всестранно развиваща се художничка Севда Семер. Ноември премина под темата Liminal – латинска дума за праг, а нейна интерпретация освен нас, направиха още 224 града в 67 държави. Като допълнителен жест произведохме и картички с илюстрацията на Севда Семер за спомен.

Особено щастливи и удовлетворени сме от възможността да осъществим отворен панел по темата „Устойчиви практики в дизайна„. В него запознахме публиката с три европейски компании, които водят важна промяна в индустрията към по-екологично производство и консумация. Съчетавайки наука, дизайн и технологии, те предлагат нови, по-близки до традициите, локалните ресурси и природата модели за употреба на суровините. Своята работа представиха Шара Келе (Унгария), Джош Брито (основател на MakeGrowLab, Полша) и Атанас Енев (основател на Biomyc, България). Имаше и специална демонстрация от B2N на Ultimaker S5, 3D принтерът, използван от Biomyc. Препоръчваме ви да гледате видео от лекциите тук.

Съвместно с разплащателната апликация Settle тази година за първи път лансирахме и отворена покана, приканвайки всеки с интерес и смелост да интерпретира визуално темата „Пари от бъдещето“ да се включи. Конкурсът събра над 70 участници, а отличените 21 проекти получиха както парично възнаграждение, така и възможност за свое представяне на сайта на фестивала. Тук може да разгледате тази изненадваща дигитална изложба и да прочетете повече за концепцията на подбраните дизайнери.

Обръщаме нарочно внимание на фестивалния уебсайт и цялостна визуална идентичност. Екипът на NEXT-DC надмина себе си като въображение и реализация, за да придаде силен език и запомнящ се дизайн на това четвърто издание. Бурканите със зимнина се появиха под дигитална и печатна форма и завладяха сърцата и взора на всички.
Нашата дейност не би била възможна без подкрепата на партньори и съмишленици, които намират смисъл и стойност в нашите инициативи. Благодарим на тях наравно с участниците и публиката. Горди сме, че се запознахме отблизо и работихме с прекрасни хора, които помогнаха за особено зареждащи в професионален план 10 дни на дизайна в София. До следващата година.