Мелба Срещи 19

Деветнадестото издание на утвърдения формат МЕЛБА СРЕЩИ събира на едно място аниматор, графичен дизайнер, основателите на първата книжарница за дизайн култура в България и екипа зад проекта, който ще представи България на Архитектурното биенале във Венеция. Присъединете се към нас за една наистина вдъхновяваща среща в Тhe Steps в София на 7 март, вторник, от 19:00ч. Входът за събитето е свободен.
Лекторите в МЕЛБА СРЕЩИ #19
Виктория Стайкова e художник, графичен дизайнер и илюстратор от София, България. Завършва бакалавърска степен „Книга и печатна графика“ в Национална художествена академия и специализира Илюстрация: Авторска практика в Англия, Falmouth University. Професионално работи в сферата оформлението на книги и рекламата, а основни интереси в нейната художествена практика са научната фантастика и градската среда. Един от последните и проекти е оформление на книгата ‘Трите тела’ на Лиу Цисин, публикувана от издателство Колибри. През 2019 година тя представи първата си самостоятелна изложба в галерия КО-ОП и издаде научно-фантастичния графичен роман Licitus. Виктория е един от основателите на платформа за независими издания ТИ-РЕ и създател на Аvrtikl.
Мария Вълкова e графичен дизайнер и преподавател на свободна практика. Завършва Националната художествена академия, катедра „Книга и печатна графика“. Специализира илюстрация и типография в Германия и Южна Корея, а впоследствие продължава да участва в различни курсове на теми от дизайна. Работи по книжни издания в колаборация с различни артисти и галерии като Квадрат 500, галерия Синтезис, Гьоте-институт и др., както и издателства като Black Flamingo, НИКЕ, Авлига, издателство на СУ и др. В последните години се развива като дизайнер на презентации в 356labs presentation agency и преподавател в ARC Academy. Още по време на следването си организира уъркшопи по ръчно книговезане и не престава да води лекции и работилници на разнообразни теми и публики.
На МЕЛБА СРЕЩИ 19 Виктория Стайкова и Мария Вълкова ще говорят за страстта си към книгите за дизайн, архитектура, съвременно изкуство, фотография и изкуство, за създаването на Avrtikl като пространство за изложби и трансформацията му в първата специализирана книжарница за дизайн и визуална култура в София.
Надежда Георгиева е графичен дизайнер илюстратор. Завършва Визуални изкуства и комуникации със специализация Графичен дизайн и магистър Артистични психо-социални практики и психодрама. Вече повече от осем години се занимава активно със ситопечат, като освен че използва технологията за собствените си проекти, води и курсове за професионалисти и любители в нейното Sito Studio – споделено пространство за ръчен ситопечат. Целта на ателието е да даде знания и възможност на артисти и любители да осъществят творческите си търсения в разнообразни печатни технологии.
Николай Иванов е съосновател и аниматор в креативното студио за анимация и илюстрация Lobster, специализирано в областта на телевизионната реклама и интернет кампании, базирано в София и работещо с клиенти от цял свят. Преди основаването на студиото в продължение на няколко години Николай работи на свободна практика. Той има дългогодишен опит в сферата на рекламната анимация, като през годините е имал възможността да работи с много професионалисти, както и рекламни агенции по проекти за български и международни клиенти, като част от тях са IKEA, ESPN, TED-ED и др.
В рамките на МЕЛБА СРЕЩИ 19 Надежда и Николай ще ни разкажат повече за Sito Print Club – актуалната колаборация между Sito Studio и студио Lobster, която ще бъде реализирана в бъдещото креативно пространство на Lobster – L44, ситуирано в центъра на София.
Борис Тикварски завършва специалност „Архитектура“ в УАСГ през 2012 г. заедно с повечето участници в колектива POV architects, който ще представи България на Архитектурното биенале във Венеция. По стечение на обстоятелствата след университета пътищата им се разделят в различни посоки по света, за да работят в големи архитектурни фирми в Холандия, Италия и Франция. Това, което продължава да ги свързва и до днес, е приятелството, както и участието в конкурси. За първи път обединяват усилия през 2017 г. в конкурса за сградата на „Топлоцентрала“, в който се класират на второ място. Следват други големи конкурси като този за хотела към Етнографския музей на открито „Етър“, за Карин дом и т.н. За първи път сега, в конкурса за Българския павилион на Венецианското биенале за архитектура, екипът печели първо място и възможността да реализира идеята си, която не се съобразява с познатото статукво.
Арх. Тикварски ще разкаже за работата по проекта „Образованието като придвижване от тъмнина към светлина“, с който България участва в архитектурното биенале във Венеция, най-големия архитектурен форум в света.
____________________________________
Отново си партнираме с Fashion Days, заедно с които подготвяме вече превърналата се в традиция малка изненада-подарък за публиката.
Организатор и автор на формата е Studio Кomplekt. Събитието се случва с подкрепата на Fashion Days и Национален фонд „Култура“.
МЕЛБА СРЕЩИ 19 е на 7 март, вторник, от 19:00 ч. в The Steps с вход свободен – следете Фейсбук събитието за актуални подробности.