


Фестивалът МЕЛБА разкрива, подхранва и свързва разнообразни гледни точки относно дизайна и неговите отражения за развитието на обществото, като поставя на фокус провокативната му сила да създава благотворни искри в ежедневието. Първото издание на фестивала протича като международен симпозиум и изложба — преглед на български дизайн.
Презентациите са на английски без симултанен превод.
10 ноември 2018 (събота)
Генератор София, бул. Черни Връх 47,
Източен вход, Бизнес Център Витоша
Последователност на лекциите по часове за деня:
Виж програматаКупи билет симпозиум
Ранно Пиле — 50 лв. до 31 октомври 2018
Редовен билет — 70 лв. от 1-10 ноември 2018
КУПИ БИЛЕТИзложба-преглед на българския дизайн 2018
Откриващо парти - вход свободен
Коктейли от World Class Drinks
8 ноември 2018г / четвъртък, 18:30 - 21:00ч.
УниКредит Студио, площад Света Неделя 7
работно време, пон-съб: 10:00 - 18:30 ч.
Изложбата събира на едно място постиженията и добрите идеи на български дизайнери, екипи и агенции от последната една година в категориите:

DECHEM
Продуктов дизайн и стъкло
DECHEM са Михаела Томишкова и Якуб Яндурек, които основават общата си практика в Прага през 2012г. Двамата първо се запознават в училището за изкуства и стъкло Novy Bor и оттогава развиват своята страст към материала. В практиката си DECHEM отдават специално внимание към стъклото, изследването на традиционните техники и новите превъплъщения на занаятчийството от Бохемия. Студиото създава уникални осветителни тела и грациозни декоративни елементи чрез напълно съвременен подход към дизайна, който поставя акцент върху минималистичното оформление, меки пастелни тонове и изящно усещане. DECHEM има редовни изяви в известни професионални списания, излага в Милано в галерия "Розана Орланди" и участва в различни фестивали. Студиото е носител на Czech Grand Design.
В партньорство с Чешки институт





The Project Twins
Илюстрация, графично изкуство
The Project Twins или Проектът на Близнаците са Джеймс и Майкъл Фитцджералд от Кор, Ирландия. Те работят заедно в разнообразни дисциплини, включително илюстрация, дизайн, печат, рисуване и триизмерни изображения. Тяхната работа се обослувя от интелигентното заиграване с обществено значими теми посредством дръзка и семпла естетика. The Project Twins използват хумор и визуално остроумие, за да създават концептуални творби за различни клиенти по цял свят. Тяхна сила са редакционната илюстрация, кориците на книги, рекламни кампании и широкомащабни художествени изображения по стени и специални локации. Техният списък с клиенти включва Facebook, The Guardian, The New York Times, Wired, Fast Company и The Economist.
Тема на лекцията:
The Project Twins ще говорят за тяхната работа като илюстратори и дизайнери, както и за техниката на печат, която ползват. Те ще разкажат повече как балансират лични и търговски проекти и как тези два свята си влияят.
В партньорство с Посолство на Ирландия





Пени Мартин
Главен редактор, The Gentlewoman
Пени Мартин е основател и главен редактор на The Gentlewoman - списание, което е многократно награждавано и уважавано заради сериозния си и задълбочен начин на представяне на теми и профили на водещи жени от различни сфери. Преди това Пени Мартин е куратор в Националния музей по фотография, филм и телевизия и углавява катедрата по модна фотография в Университета по изкуствата в Лондон. Тя пише за множество международни публикации, консултира няколко световни къщи за мода и красота и е попечител на Studio Voltaire в Лондон, където живее.
Тема на лекцията: Как се създава съвременно женско списание.
В партньорство с Unique Estates и България Ер





Микел Кристофър
Програмен ръководител, SPACE10
Микел Кристофър е творчески продуцент и работи върху намирането на идеи и концепции и тяхното осъществяване. Микел е част от SPACE10 още от самото начало през 2015 г. Това е без еквивалент по своята същност място, отдадено на изследване и прототипиране на идеи за бъдещия начин на живот. SPACE 10 e базиран в Копенхаген и изследва и проектира новаторски решения за някои от основните обществени промени, които се очаква да засегнат хората през следващите години. Въз основа на проучвания, експерименти и отворена партньорска програма, тези прозрения и документирани материали стават част от приложения и възможности за по-добър и по-устойчив начин на живот.
Тема на лекцията: Светът и работата на SPACE10
В партньорство с ИКЕА България




Карол Гуречни
Арт директор, UNIT9
Карол Гуречни е мултидисциплинарен дизайнер и арт директор на една от най-прогресивните дигитални агенции в света UNIT9. През 2010 започва кариерата си като дизайнер в Saatchi & Saatchi, но три години по-късно се премества в Лондон, където се присъединява към UNIT9. Агенцията се специализира в силни интерактивни и запомнящи се продукции с фокус върху VR, дигитален дизайн, игри, иновации и филми с офиси в Лондон, Ню Йорк, Лос Анджелис, Берлин и Флоренция. Карол трупа опит в много различни визуални области, като работи за марки като Google, Nike, Adidas, Nissan, Fendi, Sony Pictures и др. През 2012 г. печели конкурс на Young Lions Design и става полски представител в Cannes Lions в Кан. Карол е носител и на ред други награди като The FWA, Awwwards, The Webby Awards, KTR, а произведенията му са включени в много списания, както и показани по време на фестивала OFFF в Барселона. През 2015 г. се присъединява към журито на FWA, където има възможност да оценява най-добрите дигитални кампании от цял свят.
Тема на лекцията: Дизайн проектиране за нови технологии
Виртуалната реалност, разширената реалност, всички нови технологии имат една обща черта - интерактивност. Как да създаваме нов дизайн, за да ангажираме потребителите и да ги фокусираме върху посланието, което искаме да предадем.





Алберт Фолк,
Рафа Мартинес
FOLCH Studio
Графичен дизайн, медии, идентичност
Алберт Фолк е творчески директор и основател на водещото испанско студио за графичен дизайн, визуална комуникация и медии FOLCH. Той идва в София заедно с Рафа Мартинес - негов професионален партньор. Уникалната дейност на FOLCH обхваща стратегическо планиране за развитие на даден бранд, творческа продукционна дейност (White Horse) и медии (Eldorado, Odiseo и Folch Insights). Алберт Фолк е широко разпознат в света на дизайна и участва в множество международни и реномирани семинари и конференции, сред които Bauhaus и ESADE. Той е и един от основателите на Apartamento Magazine. Както Алберт, така и Рафа са съветници на 080 Barcelona Fashion Community и преподават в ELISAVA - маждународно училище по дизайн и изследователска дейност в Барселона.
В партньорство с Посолство на Кралство Испания





Мачей Мах
UI/UX дизайнер и преподавател
в School of Form
Мачей Мах е UI / UX дизайнер от Познан, Полша. С около 14 години опит в своята област, в портфолиото му се подреждат проекти за марки като Audi, VW и Warner Music Poland. В момента е партньор в Uniforma Studio, което специализира в брандинг, моушън графикс и уеб дизайн. Наред с това Мачей Мах преподава в напредничевото и уникално като академичен подход училище за дизайн School of Form. Освен лекции, той инициира специални колаборации със студенти и води работилници за рекламни агенции и дизайнерски студиа.
Тема на лекцията: UNIFORMA - ключът към успеха е в сътрудничеството.
В партньорство с Полски институт.




Продуктов дизайн и керамика
Приложими или изтънчено извънредни, примерите тук са обединени от общия знаменател на иновативния подход и отчетлив отзвук в интериорното пространство. Зад всеки видим резултат, стоят няколко важни стъпки. Повратният момент на осъзната идея, тестовата фаза с нейните разочарования, но и намиране на нови решения за материали, механизми, технологии, формообразуване и начини на реализация, триумфът на новия механизъм и метод, който извежда готови за дълготрайно ползване и носещи естетска наслада предмети. В категорията привличаме примери, които да дадат поглед към няколко основни насоки на развитие на българския продуктов дизайн - мебел, посуда, интериорен аксесоар и художествен обект с функционални характеристики. Впечатлява ни комбинацията между въображение и приложението му чрез материал, занаятчийство и технология в уникални форми.
С участието на:
Константин Ачков

Ина Дамянова

Furthermore

Tochka & Tochka

Елица Бонева

Графичен дизайн
Графичният дизайн е дисциплина, която улеснява живота на всеки един от нас, предлагайки решения в комуникацията на всякакъв вид съдържание или послание, продукт или пък услуга. Разновидните полета на действие на графичния дизайн обусляват неговото широко приложение в печат, онлайн, реклама, култура, бизнес, производство и др. В графичния дизайн е заложена функцията да служи като инструмент за решаване на проблеми и това допринася за разширяването на неговото поле на действие. В тази категория показваме примери от успешни визуални кампании на събития и места с фокус върху култура, заради напредъка в съвременното звучене на подобни кампании и инициативи в България. Дизайнът на опаковки е друг важен акцент, който все по- активно навлиза в продуктовото позициониране на различни стоки. Излизането извън общоприетите полета на действие на графичния дизайн и навлизането му в интериорни решение прави силно впечатление през последната година като начин на създаване на приятна атмосфера и лесна навигация.
С участието на:
Костадин Кокаланов

Красен Крeстев

NEXT-DC

Студио Пункт

Габриела Стайкова

Илюстрация
Област, която търпи бурно развитие през последните години в България, тъй като дава голямо свобода на изразяване и възможност за активно популяризиране на самите произведения и техните автори у нас и извън страната. Сравнително лесното разпространение на илюстрациите е възможно благодарение на многото печатни материали, експериментални форми и силното влияние на канали като Instagram. Широкото поле на приложение на илюстрацията е другата причина за нейната масова разпознаваемост. Илюстрацията има изява в изкуството, оформлението на книги, в плакати, рекламни кампании, графити, оформлението на опаковки, анимацията, видеоигрите и моушън графикс сферата.
С участието на:
Borislava Willnevermadeit

Мария Налбантова

Люба Халева

Four Plus

Розалина Буркова

Мода и текстил
Модата е една от най-дискутираните дизайн сфери, заради присъщото си обаяние, стил и свойството си да служи като начин за себеизразяване. Необходимостта от нея я превръща в една от най- големите индустрии в момента, което от своя страна води и до челната й позиция в статистики за замърсяването на природата и в дискусиите за нископлатен човешки труд. В този контекст ни се струва важно да акцентираме върху проекти и автори, които тематизират проблемите на нашето време, въвеждат иновации в областта на текстила, не ги е страх да експериментират с границите на модния дизайн и поставят под въпрос бизнес модела в бранша. Всичко това се случва без да се загърбва присъщата за модата естетика. Когато става дума за качествена мода, правена в България, мащабът е често малък, но пък стойността за местната дизайн сцена върви с големи крачки напред.
С участието на:
Стефан Карчев

Мила Чорбаджиева за Шевица

Chopova Lowena

Softer + Wild

Стампа

Бижу
Дизайн акцент със силен изказ или деликатно допълнение на личния стил, бижутата са неизменна част от богатата палитра визуални творчески експерименти днес. Компактни, преносими и със своеобразен авторски почерк, сферата на дизайна на бижута е неподвластна на специфична тенденция или смислови ограничения. Бижутата, показани тук, впечатляват с интересния си микс от материали и интерпретации на истории, прекрояване на функционални или изхвърлени предмети, пренареждане на природни елементи, ново формообразуване, вдъхновено от специфична дреха, както и леки скулптуро-подобни носими акценти. В България тази сфера е силно развита, с богата традиция и постоянно захранвана от нови таланти поради възможността на авторите да творят в малки тиражи и да изпробват различни начини да стигнат до клиенти.
С участието на:
Нева Балникова

Велислава Божинова

Цеца Георгиева

Сфера

Евгения Цанкова

Социален дизайн
Категорията подчертава способността на дизайна да работи за облагородяването на средата, да предоставя момент на спокойствие, наслада и интелектуално обогатяване, както и провокация за размисъл относно валидността на общоприетите норми. Проектите въплъщават благородния жест на дизайнери и мултидисциплинарни екипи за изграждането на по-качествен начин на живот чрез техните ценни намеси. Градската мебел с послание, красивото площадно пространство с изглед, ясното ориентиране в града, идейната акция за привличане на внимание, преформатираната учебна среда - те са щедър жест на хуманност, любов и отдаденост към по-доброто за обществото. Те припомнят как дизайнът улавя важни проблеми и спомага за тяхното решаване, използвайки стилни визуални решения, неочаквани интелектуални провокации, атрактивни хрумки или просто магията на това, което вече е там.
С участието на:
Fine Acts и Български хелзинкски комитет
Кирил Златков, арх. Иван Иванов
Studio Fullmasters
Арх. Георги Бачев
Studio Think Forward
Продуктов дизайн и керамика
Приложими или изтънчено извънредни, примерите тук са обединени от общия знаменател на иновативния подход и отчетлив отзвук в интериорното пространство. Зад всеки видим резултат, стоят няколко важни стъпки. Повратният момент на осъзната идея, тестовата фаза с нейните разочарования, но и намиране на нови решения за материали, механизми, технологии, формообразуване и начини на реализация, триумфът на новия механизъм и метод, който извежда готови за дълготрайно ползване и носещи естетска наслада предмети. В категорията привличаме примери, които да дадат поглед към няколко основни насоки на развитие на българския продуктов дизайн - мебел, посуда, интериорен аксесоар и художествен обект с функционални характеристики. Впечатлява ни комбинацията между въображение и приложението му чрез материал, занаятчийство и технология в уникални форми.
С участието на:
Константин Ачков
Ина Дамянова
Furthermore
Tochka & Tochka
Елица Бонева
Графичен дизайн
Графичният дизайн е дисциплина, която улеснява живота на всеки един от нас, предлагайки решения в комуникацията на всякакъв вид съдържание или послание, продукт или пък услуга. Разновидните полета на действие на графичния дизайн обусляват неговото широко приложение в печат, онлайн, реклама, култура, бизнес, производство и др. В графичния дизайн е заложена функцията да служи като инструмент за решаване на проблеми и това допринася за разширяването на неговото поле на действие. В тази категория показваме примери от успешни визуални кампании на събития и места с фокус върху култура, заради напредъка в съвременното звучене на подобни кампании и инициативи в България. Дизайнът на опаковки е друг важен акцент, който все по- активно навлиза в продуктовото позициониране на различни стоки. Излизането извън общоприетите полета на действие на графичния дизайн и навлизането му в интериорни решение прави силно впечатление през последната година като начин на създаване на приятна атмосфера и лесна навигация.
С участието на:
Костадин Кокаланов
Красен Крeстев
NEXT-DC
Студио Пункт
Габриела Стайкова
Илюстрация
Област, която търпи бурно развитие през последните години в България, тъй като дава голямо свобода на изразяване и възможност за активно популяризиране на самите произведения и техните автори у нас и извън страната. Сравнително лесното разпространение на илюстрациите е възможно благодарение на многото печатни материали, експериментални форми и силното влияние на канали като Instagram. Широкото поле на приложение на илюстрацията е другата причина за нейната масова разпознаваемост. Илюстрацията има изява в изкуството, оформлението на книги, в плакати, рекламни кампании, графити, оформлението на опаковки, анимацията, видеоигрите и моушън графикс сферата.
С участието на:
Borislava Willnevermadeit
Мария Налбантова
Люба Халева
Four Plus
Розалина Буркова
Мода и текстил
Модата е една от най-дискутираните дизайн сфери, заради присъщото си обаяние, стил и свойството си да служи като начин за себеизразяване. Необходимостта от нея я превръща в една от най- големите индустрии в момента, което от своя страна води и до челната й позиция в статистики за замърсяването на природата и в дискусиите за нископлатен човешки труд. В този контекст ни се струва важно да акцентираме върху проекти и автори, които тематизират проблемите на нашето време, въвеждат иновации в областта на текстила, не ги е страх да експериментират с границите на модния дизайн и поставят под въпрос бизнес модела в бранша. Всичко това се случва без да се загърбва присъщата за модата естетика. Когато става дума за качествена мода, правена в България, мащабът е често малък, но пък стойността за местната дизайн сцена върви с големи крачки напред.
С участието на:
Стефан Карчев
Мила Чорбаджиева за Шевица
Chopova Lowena
Softer + Wild
Стампа
Бижу
Дизайн акцент със силен изказ или деликатно допълнение на личния стил, бижутата са неизменна част от богатата палитра визуални творчески експерименти днес. Компактни, преносими и със своеобразен авторски почерк, сферата на дизайна на бижута е неподвластна на специфична тенденция или смислови ограничения. Бижутата, показани тук, впечатляват с интересния си микс от материали и интерпретации на истории, прекрояване на функционални или изхвърлени предмети, пренареждане на природни елементи, ново формообразуване, вдъхновено от специфична дреха, както и леки скулптуро-подобни носими акценти. В България тази сфера е силно развита, с богата традиция и постоянно захранвана от нови таланти поради възможността на авторите да творят в малки тиражи и да изпробват различни начини да стигнат до клиенти.
С участието на:
Нева Балникова
Велислава Божинова
Цеца Георгиева
Сфера
Евгения Цанкова
Социален дизайн
Категорията подчертава способността на дизайна да работи за облагородяването на средата, да предоставя момент на спокойствие, наслада и интелектуално обогатяване, както и провокация за размисъл относно валидността на общоприетите норми. Проектите въплъщават благородния жест на дизайнери и мултидисциплинарни екипи за изграждането на по-качествен начин на живот чрез техните ценни намеси. Градската мебел с послание, красивото площадно пространство с изглед, ясното ориентиране в града, идейната акция за привличане на внимание, преформатираната учебна среда - те са щедър жест на хуманност, любов и отдаденост към по-доброто за обществото. Те припомнят как дизайнът улавя важни проблеми и спомага за тяхното решаване, използвайки стилни визуални решения, неочаквани интелектуални провокации, атрактивни хрумки или просто магията на това, което вече е там.
С участието на:
Fine Acts и Български хелзинкски комитет
Кирил Златков, арх. Иван Иванов
Studio Fullmasters
Арх. Георги Бачев
Studio Think Forward
Продуктов дизайн и керамика
Приложими или изтънчено извънредни, примерите тук са обединени от общия знаменател на иновативния подход и отчетлив отзвук в интериорното пространство. Зад всеки видим резултат, стоят няколко важни стъпки. Повратният момент на осъзната идея, тестовата фаза с нейните разочарования, но и намиране на нови решения за материали, механизми, технологии, формообразуване и начини на реализация, триумфът на новия механизъм и метод, който извежда готови за дълготрайно ползване и носещи естетска наслада предмети. В категорията привличаме примери, които да дадат поглед към няколко основни насоки на развитие на българския продуктов дизайн - мебел, посуда, интериорен аксесоар и художествен обект с функционални характеристики. Впечатлява ни комбинацията между въображение и приложението му чрез материал, занаятчийство и технология в уникални форми.
С участието на:
Константин Ачков
Ина Дамянова
Furthermore
Tochka & Tochka
Елица Бонева
Графичен дизайн
Графичният дизайн е дисциплина, която улеснява живота на всеки един от нас, предлагайки решения в комуникацията на всякакъв вид съдържание или послание, продукт или пък услуга. Разновидните полета на действие на графичния дизайн обусляват неговото широко приложение в печат, онлайн, реклама, култура, бизнес, производство и др. В графичния дизайн е заложена функцията да служи като инструмент за решаване на проблеми и това допринася за разширяването на неговото поле на действие. В тази категория показваме примери от успешни визуални кампании на събития и места с фокус върху култура, заради напредъка в съвременното звучене на подобни кампании и инициативи в България. Дизайнът на опаковки е друг важен акцент, който все по- активно навлиза в продуктовото позициониране на различни стоки. Излизането извън общоприетите полета на действие на графичния дизайн и навлизането му в интериорни решение прави силно впечатление през последната година като начин на създаване на приятна атмосфера и лесна навигация.
С участието на:
Костадин Кокаланов
Красен Крeстев
NEXT-DC
Студио Пункт
Габриела Стайкова
Илюстрация
Област, която търпи бурно развитие през последните години в България, тъй като дава голямо свобода на изразяване и възможност за активно популяризиране на самите произведения и техните автори у нас и извън страната. Сравнително лесното разпространение на илюстрациите е възможно благодарение на многото печатни материали, експериментални форми и силното влияние на канали като Instagram. Широкото поле на приложение на илюстрацията е другата причина за нейната масова разпознаваемост. Илюстрацията има изява в изкуството, оформлението на книги, в плакати, рекламни кампании, графити, оформлението на опаковки, анимацията, видеоигрите и моушън графикс сферата.
С участието на:
Borislava Willnevermadeit
Мария Налбантова
Люба Халева
Four Plus
Розалина Буркова
Мода и текстил
Модата е една от най-дискутираните дизайн сфери, заради присъщото си обаяние, стил и свойството си да служи като начин за себеизразяване. Необходимостта от нея я превръща в една от най- големите индустрии в момента, което от своя страна води и до челната й позиция в статистики за замърсяването на природата и в дискусиите за нископлатен човешки труд. В този контекст ни се струва важно да акцентираме върху проекти и автори, които тематизират проблемите на нашето време, въвеждат иновации в областта на текстила, не ги е страх да експериментират с границите на модния дизайн и поставят под въпрос бизнес модела в бранша. Всичко това се случва без да се загърбва присъщата за модата естетика. Когато става дума за качествена мода, правена в България, мащабът е често малък, но пък стойността за местната дизайн сцена върви с големи крачки напред.
С участието на:
Стефан Карчев
Мила Чорбаджиева за Шевица
Chopova Lowena
Softer + Wild
Стампа
Бижу
Дизайн акцент със силен изказ или деликатно допълнение на личния стил, бижутата са неизменна част от богатата палитра визуални творчески експерименти днес. Компактни, преносими и със своеобразен авторски почерк, сферата на дизайна на бижута е неподвластна на специфична тенденция или смислови ограничения. Бижутата, показани тук, впечатляват с интересния си микс от материали и интерпретации на истории, прекрояване на функционални или изхвърлени предмети, пренареждане на природни елементи, ново формообразуване, вдъхновено от специфична дреха, както и леки скулптуро-подобни носими акценти. В България тази сфера е силно развита, с богата традиция и постоянно захранвана от нови таланти поради възможността на авторите да творят в малки тиражи и да изпробват различни начини да стигнат до клиенти.
С участието на:
Нева Балникова
Велислава Божинова
Цеца Георгиева
Сфера
Евгения Цанкова
Социален дизайн
Категорията подчертава способността на дизайна да работи за облагородяването на средата, да предоставя момент на спокойствие, наслада и интелектуално обогатяване, както и провокация за размисъл относно валидността на общоприетите норми. Проектите въплъщават благородния жест на дизайнери и мултидисциплинарни екипи за изграждането на по-качествен начин на живот чрез техните ценни намеси. Градската мебел с послание, красивото площадно пространство с изглед, ясното ориентиране в града, идейната акция за привличане на внимание, преформатираната учебна среда - те са щедър жест на хуманност, любов и отдаденост към по-доброто за обществото. Те припомнят как дизайнът улавя важни проблеми и спомага за тяхното решаване, използвайки стилни визуални решения, неочаквани интелектуални провокации, атрактивни хрумки или просто магията на това, което вече е там.
С участието на:
Fine Acts и Български хелзинкски комитет
Кирил Златков, арх. Иван Иванов
Studio Fullmasters
Арх. Георги Бачев
Studio Think Forward